Сремски Карловци, 18. септембар 2019.
Реч Ненада Грујичића поводом „Повеље Града Сремских Карловаца“ - за вишедеценијску мисију посвећену афирмацији Сремских Карловаца, кроз конкретне и континуиране акције Бранковог кола
„Повељу Града Сремских Карловаца“ доживљавам као најкрупнији и најслађи грозд из богатих винограда подно Стражилова, као духовни плод чије капи вина небески светлуцају у маштарским очима и распламсавају нове снове и животна прегнућа. Сремски Карловци су и моји и Бранкови, с њима сам створио вертикалу своје биографије и каријере. Свестан сам привилегије и јединственог пута којим сам досад бродио и настављам да ширим кругове једног особеног животног смисла и путешествија.
Хвала Богу на поклонима којима ме је, ситног и обичног, звездано обасуо у непревазиђеном карловачком и стражиловском амбијенту, у духовном миљеу Мушицкога и Бранка, а ја потом трудио се да другима, младима и старијима, нашима и песницима из света, дарујем што више од те светлости, немерљиву песничку радост и срећу приликом њиховога боравка и наступа на Бранковом колу.
Бранко Радичевић је најчувенији Карловчанин, а да притом није рођен у Сремским Карловцима, већ у Славонском Броду, одакле се с породицом био настанио и у Земуну. У Карловцима је живео само шест година, од своје једанаесте до седамнаесте, где се школовао у најстаријој српској гимназији, па онда у Темишвару и Бечу, одакле су песникови земни остаци, као у каквом античком миту, пренесени на „рајско Стражилово“. Данас при помену Бранка одмах помислимо на Сремске Карловце и Стражилово , и обрнуто. То су дивна и крилата чуда која ретке људе и места чине надземнима у нашој стварности.
У своме малом животу, неким вишим промислом нашао сам се у Бранковим Сремским Карловцима, „убавом месту“ између Новога Сада и Београда, на идеалној средокраћи која зрачи чистом поезијом и културом, вером и историјом, и која ми омогућава да, где год се окренем, отварам магистралне стазе духа, непресушна надахнућа и афирмацију онога што носим у себи .
Рођен сам у Банату – у Панчеву, живим у Бачкој – у Новом Саду, а радим у Срему, у Карловцима. Тако својим скромним животним хабитусом обухватам целу Војводину, цео животворни север Србије. А по очевом и мајчином корену потичем преко Дрине, из Босанске Крајине. Ране селидбе мојих родитеља по Војводини крунисане су доласком у Шајкаш, у епицентар славне шајкашке области. Речи крајишник и шајкаш значе исто – граничар.
У Шајкашу смо направили прву кућу, али је немирни и распевани отац желео да се вратимо Приједор, у његов и мајчин родни простор. У Поткозарју сам завршио основну и средњу школу, и позлатио своје рано младићство најдубљим фантазмагоричним сликама. Но, необјашњивим преокретом младости, вратио сам се поново у Војводину, сâм, у Нови Сад где сам студирао машинство, па онда књижевност на Филозофском факултету.
Као студент објављујем две песничке књиге и млад добијам „Бранкову награду Матице српске“ и „Печат вароши сремскокарловачке“, што ме је судбински, сада то видим, водило у Бранкове Сремске Карловце. И после завршеног факултета, одласком у војску у Рашку, у мојој јединици налазио се војник Бранко Радичевић. Затим, по повратку из војске, незапослен, у делегацији од шест младих југословенских песника одлазим у Грузију и тамо наилазимо на њиховог младог песника wunderkinda, који говори двадесет пет језика, и који нам се обраћа рецитујући на српском Бранкову песму „Девојка на студенцу“. И, по повратку из војске, убрзо, опет неким необјашњивим животним обртима, добијам посао у Бранковом колу. А да сам био на правом путу, и да се судбина није шалила са мном, много година касније, показао је и датум рођења моје друге супруге – 28. март, што је у ствари рођендан Бранка Радичевића.
Сремске Карловце доживљавам као своје ново родно место, као град мога духовног и животног устоличења и узрастања. Кроз неколико деценија креативног срастања са Сремским Карловцима, овај чаробни град пригрлио сам као Божји дар, као велику животну и стваралачку предност.
Цветник песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања о знаменитим песницима и уметницима поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Други том књиге Ненада Грујичића КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Стражиловски времеплов: трагови и сећања, цртице и коментари
Историјат Бранковог кола, хроника (1972 - 1992)
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Беседарник СВЕЧАНЕ РЕЧИ - Беседе на отварањима септембарског Бранковог кола (1972 - 2024)
Приредили: Ненад Грујичић и Растко Лончар
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Зборник радова ЖИВОТ ПЕСНИЧКОГ ДЕЛА БРАНКА РАДИЧЕВИЋА
Приредили Ненад Грујичић и Растко Лончар
Са Округлог стола о Бранку одржаног 28. марта 2024.
Штампано о 200. годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије