Јагодина, 12. март 2020.
Награда за свевремени печат и трајно присуство у српској културној баштини
Песник Ненад Грујичић, нови је лаурет престижне награде „Златни орфеј“, за 2020. годину. Ову одлуку једногласно је донео жири 35. Међународног књижевног фестивала „Српско перо“ у саставу Проф. др Виолета Јовановић, Милан Јаковљевић, и Иван Лаловић. Награда „Златни орфеј“ додељује се истакнутим песницима за свевремени печат и трајно присуство у српској културној баштини.
Међу добитницима ове награде, која се додељује од 2000. године, налазе се и Матија Бећковић, Љубивоје Ршумовић, Слободан Ракитић, Перо Зубац, Петар Пајић, Адам Пуслојић, Иван Растегорац, Срба Игњатовић, Бајо Џаковић, Драгомир Брајковић, Братислав Милановић Милановићи други.
Образложење:
Песник Ненад Грујичић, истрајава до данас у својој мисији – опевати свет и живот лирском тајном, без остатка, кроз преко двадесет песничких књига у којима је, аутентичним песничким гласом, на подједнако успешан начин промовисао уметничку вештину писања (певања) у слободном и везаном стиху. Од своје прве запажене и високо оцењене књиге песама „Матерњи језик“, Грујичић даље показује сву лепоту, раскош и моћ српског језика и у песничким формама које су настале у другим језицима (сонет, терцина, сестина лирика, малајски пантум и друго). Чинећи свој рукопис величанственим спојем личног искуства, историје, митова, народних обичаја, љубави, предања стражиловских ветрова, Грујичић, као „песник разлике“ широком аудиторијуму нуди непоновљиву свежину поезије и њенога трајања кроз време, и открива да је она „видовити ерос језика“. Тај живи стваралачки траг проналазимо и у песничким књигама „Линије на длану“, „Врвеж“, „Царска намигуша“, „Јадац“, „Пуста срећа“ (три издања), „Лог“, „Цваст“, „Жива душа“, „Светлица“ и друге, до најновијих, „Песме о младости“ и „Срмскокарловачке терцине“.
Уроњен целим бићем у лепоту стварања, Ненад Грујичић и као прозаиста, есејиста и полемичар пише на оригиналан и храбар, непоновљив начин: „Приче из потаје“. „Приче за романе“, „Мужа душа“, „Прокрустова постеља“, „Плес у негвама“, „Полемике и одушци“, „Рук уна срце“ и друге. Као антологичар, пак, указао је на значај откривања што већег броја песничких талената у протеклих век и пô, у нашем тзв. малом језику са великим капацитетом уметничког израза, где не смемо заборављати очигледне песничке дарове у екавском и ијекавском изговор: „Антологија српске поезије (1847-2000)“, и „Прогнани Орфеји“ (српска избегличка поезија).
На пољу српске народне баштине, објавио је у више издања, са ретком студијом, чувену књигу крајишких ојкача (римовани десетарачки двостих, пандан панонском бећарцу) и успео да упише ово народно благо у први Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, као вековни песнички, певани облик Срба Динараца.
Поврх свега, налазећи се на челу Бранковог кола у Сремским Карловцима и Новом Саду, годинама остварује живородну и младолику мисију ове културне институције као корективног фактора наше песничке и уметничке сцене подижући је до бренда савремене српске културе.
Награда„Златни орфеј“ биће свечано уручена Ненаду Грујичићу почетком маја на Педагошком факултету у Јагодини, у оквиру Фестивала „Српско перо“