НА ИЗВОРУ СТРАЖИЛОВА
Симболички настављајући стражиловску линију српског песништва, Ненад Грујичић објављује у издању Бранковог кола Сремскокарловачке терцине. Топос Сремских Карловаца отвара у песничкој књизи теме античких инспирација, метафизичких и духовних прожимања, свакодневних, али и, може се рећи, заветних аманета, па и питања задужбинарства. С друге стране, опредељење за стални облик терцине, има утемељење у одабиру теме певања и представља један од интегративних фактора, које песничку зиданицу чине постојаном. Терцине су, наиме, подесне за континуирано казивање или изношење идеја, то јест, како подвлачи Сања Париповић Крчмар, пишући о терцинама Ивана В. Лалића, могу се именовати врпчастим обликом. Такође, једна од интересантних одлика терцине јесте и могућност да се осмотри као парафраза псалма.
То нам сугерише барем две потенцијалне одлике Сремскокарловачких терцина. Прва би указивала на чврсту структуру књиге, коју чини пролошка песма „Годишња доба“ и циклуси „Са извора“, „Карловачки мотиви“, „Сремскокарловачке каже“, „Стражиловски портрети“ и „Вино и песма“. Терцином је песник уланчао не само великане који су обележили историју Сремских Карловаца са значајним песницима и писцима, који су пролазили Стражиловом, већ и свих имених и безимених Карловчана који узгајају грожђе, праве вина, шетају тргом, иду у цркву и на пијацу. Личности које проходе Грујичићевом збирком слажу се попут шеме римовања у терцини. Илити, сви они у оквирима поезије која не познаје категорију пролазности, творе и играју „Бранково коло“, које се обнавља два пута годишње у оквиру истоимене манифестације. Песник у уводној песми каже како „година је цела округла к'о свемир“, па тако и у обнављајућим сликама „Бранковог кола“ имамо огледало тог свемира.
Други аспект који отварају терцине, сагледане као својеврсне парафразе псалама, могу се тицати духовног аспекта збирке, који је најизраженији у циклусу „Са извора“. Успостављајући тематски дијалог са песмом „Запуштени источник“ Војислава Илића, Ненад Грујичић преко лајт-мотива свете воде увезује први циклус песама. Тако у песми „Икона“ лирски субјект најпре долази „до фонтане суве“, а онда одлази на сâм извор: „Попут какве болне ране / усеклина понад млаза, празна мрља од малтера / годинама зјапи глува (...) запуштено свето место, угашена пуста жеља, / икона ту некад била док је сјала јача вера (...) сâм поставих иконицу: лик Јована Крститеља, // заштитника извор-воде са студенца Бранковога“. За разлику од Војислава Илића код кога „запуштени источник“ изазива сањарење и сећање на идилу, за Грујичића ту идилу представља време „јаче вере“, када је постављена првобитна икона на студенцу и које он враћа сопственом иницијативом полагања нове иконе и оглашавањем радосне вести о томе, која је оличена у самој песми. Отуда се, након „Иконе“, нижу као капи са источника, песме „Студенац 'Патријарховац'“, „У Саборној цркви Светог Оца Николаја у Сремским Карловцима“, „Пред криптом Горње цркве у Сремским Карловцима, данас манастира Ваведења Пресвете Богородице“, „Платан у порти Доње цркве сремскокарловачке, Светих апостола Петра и Павла“ и „Голубица на крсту“.
Свако је свето место, апострофирано песмама, обележено и водом и појем псалама, као сигнумом прочишћења, окајања и окрепе душе: „И млаз прсне по шакама, ту славине нема, мајко, / тече језик са небеса испод земље – к'о клијање, / бистри звуци светлост грабе па на лицу букну јако“; „у цркви се миром пуне, свака душа попут зденца“; „голубица пред храм слети, шири крила, златоуха, / отвори се црква сама и зачу се пој псалама“. Са насушном светом водом се, дакле, изједначавају песма, језик и душа, уливајући се у песникову књигу која постаје слика кладенца, као код Кипријана Рачанина: „Речи пророчких оштровидних казивања / што камен распрскавају, / скупљамо као капи из напуњене бездне мора, / и у ову малу књигу, / као у мали кладенац сажимамо. / И могућно није, сами знате, / све море у њ улити / и по ширини пловити корабљем / у студенцу воде будући“. Дух Кипријана Рачанина, који провејава у Грујичићевим стиховима, уједно представља песниково тихо зазивање инспирације, која долази са места, која су саграђена управо у време када је овај песник и иконописац живео (крајем 17. и почетка 18. века), као што је, примера ради, Саборна црква Светог Оца Николаја (1758). Како није могућна материјална обнова културних и духовних тековина, песник покушава да поезијом-кладенцем надахне и подстакне на обнову, која мора отпочети рестаурацијом људског срца.
И не само срца, већ и човечијег ума и памћења, те се тако у „сремскокарловачком кладенцу“ буди најпре дух Алексија Радичевића, а затим и Павла Марковића Адамова, Јована Живановића, Ћирића, Владимира Николића, Лукијана Мушицког, који буди једну интересантну маштарију, према којој у Сремским Карловцима, снажним „као српски Сион“, ничу „универзитетски нови двори“, „по угледу / на немачки град Хајделберг“. На тај начин би топос ове „историјом и културом“ богате вароши сублимисао снагу вере и мудрости.
И сви писци и песници из циклуса „Стражиловски портрети“, које је ујединило „Бранково коло“, поплочали би стазу ка том путу и причестили га аутентичним берметом. Стражилово би, самим тим, постало српски Хеликон, на коме се венчавају „Вино и песма“ последњег циклуса Сремскокарловачких терцина. Вино о којем пева Ненад Грујичић није вино пијанства, већ вино причести и спасења. Оно је црвено „к'о кућна цигла“, зачиње легендарне приче, буди љубав и зато „Карловци нису да се тако праше, / морамо штовати очеве и оце, / јединствено место на Балкану, друже, / где преци духовне подигоше дворце // да тако спасимо ово мало душе“.
Сремски Карловци славни су по свом бермету, од кога „интелект бива јачи“, на душу он „песму качи“, спушта „сладост“ у песму, од њега „проговори метајезик, / од богова метаноја“ и, коначно, „даје капљу бесмртности“. Њега треба „пијуцкати“, тј. пити пажљиво и са свешћу о истинама и надахнућу које буди, баш као у Анакреонтовој песми: „Хајде, немојмо сад више с криком, виком као Скити / уз чашу се забављати, пити, него пијуцкајмо, / красне песме запевајмо!“ То је, дакле, мера која уметнике и песнике дели од пијаница и отуда се и добро вино, попут сремскокарловачког бермета, може изједначити са добром поезијом, Сремскокарловачким терцинама.
Антологија песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије