Алексије Радичевић рођен је у Броду на Сави, 15. марта, по јулијанском, или 28. марта, 1824. године, по грегоријанском календару. Од 1830. до 1835. године живео у Земуну и учио српску, па онда немачку основну школу. У најстаријој српској, чувеној Карловачкој гимнази¬ји, школовао се пуних шест година, где су га сви звали Аца, а не Бранко. Ту је био ''најодличнији ђак'', са калиграфским рукописом и најбољим хербаријумом убраних биљака и цветова са Стражилова, и – ''никад батинан'' нити кажњаван у гимназији велике дисциплине и стваралаштва. У Темишвару, Алексије Радичевић учиo је ''мудрословије'', тј. философију, од 1841. до 1843. године, заједно са млађим братом Стеваном, чији земни остаци, као и њиховог оца Тодора, леже данас у том румунском делу Баната. Потом је Алексије отишао у Беч да учи права која није волео: ''Учење права баш ме незадовољним чини, кад помислим још три године, згрозим се.'' Приликом изласка његове прве књиге, ''Песме'', у Бечу 1847. године, са грчког језика (Алексиос) преводи своје име на српски – Бранко.
Бранкову прву књигу песама нападају многи, и тек понеки бране. Побратим Ђуро Даничић пише: ''Ја мислим да до данас није ниједан учени Србин овако пјевао као овај Радичевић.'' У Загребу, Станко Враз, такође, са симпатијама дочекује Бранкове песме, хвалећи његов ''поетични дух'' и ''чист, точан народни језик''. Бранко је 1847. године послао Вразу осамдесет својих књига да их овај ''распача у Хрватској''. Са књигама је послао и своје ''Писмо у стиховима'', које је много година касније штампано у Осијеку (1908) под називом ''Љубљеном побри Станку Вразу''.
У данашњем времену, надамо се поновном подизању споменика Бранку Радичевићу у Славонском Броду, који је срушен 1992. а подигло га је Бранково коло 1984. године. Такође, очекујемо да у Хрватској буде враћено Бранково име школи у родном граду великог песника српског романтизма. У Славонском Броду су живели и Бранков отац Тодор и деда Стеван, са породицама.
И, коначно, верујемо да ће у лепом Броду на Сави, родном месту Алексија (Бранка) Радичевића, бити пожељно и природно, након три деценије, већ наредне године, обележити његов 195. рођендан.
Антологија песама (о) Бранку Радичевићу "Ао, данче, ала си ми бео"
Штампано поводом 200. годишњице рођења Бранка Радичевића.
Сто четрдесет девет песника од средине 19. века до данас, двеста песама!
Ненад Грујичић: КОЛО, КОЛО, НАОКОЛО - Појаве и портрети
Књига записа и сећања поводом полувековног трајања Бранковога кола
Штампано о двестотој годишњици рођења Бранка Радичевића
Капитална књига
Антологија српске поезије
Друго издање
ПРОГНАНИ ОРФЕЈИ
Антологија српске избегличке поезије